Inwestując w termoizolację domu, redukujesz zapotrzebowanie na energię, dzięki czemu zmniejsza się emisja gazów do atmosfery, a przy okazji mniej wydajesz na rachunki.

Termoizolacja w walce ze smogiem. Ile kosztuje docieplenie i jak szybko się zwraca?

Temat docieplenia i smogu można zamknąć jednym dłuższym zdaniem:

Inwestując w termoizolację domu, redukujesz zapotrzebowanie na energię, dzięki czemu zmniejsza się emisja gazów do atmosfery, a przy okazji mniej wydajesz na rachunki.

Dopłaty do docieplenia i termomodernizacji.

Inicjatywie inwestowania w wymianę termoizolacji sprzyja kierunek rozwoju obrany przez Unię Europejską. Ślady tego widzimy też w Polsce. W 2018 roku wystartował ogólnokrajowy program Czyste Powietrze. W ramach projektu każdy właściciel domku może ubiegać się o dofinansowanie wymiany lub zakupu ekologicznego pieca i/lub termoizolacji. W praktyce oznacza to dofinansowanie na poziomie do 90% dla gospodarstw domowych o niskich dochodach, co najmniej 30% dla pozostałych.

montaż thermano na dachu zielonym

Skorzystanie z dofinansowania odbywa się na określonych warunkach. Piece wymieniane w ramach projektu muszą spełniać odpowiednie standardy, podobnie rzecz ma się z dociepleniem – ściany i dach muszą odpowiadać już teraz normom budowlanym, które zaczną obowiązywać dopiero od 2021 r.

Co to oznacza dla osób wymieniających docieplenie lub budujących dom od podstaw? Oznacza konieczność doboru odpowiedniego materiału, czyli takiego, który posiada najlepsze właściwości izolujące termiczne. W przeciwnym razie grubość naszych ścian czy dachu odpowiadać będzie tym, jakie stosuje się w fortyfikacjach.

Dla porównania, w 2021 r. minimalna grubość wełny mineralnej na dachu będzie wynosić 260 mm, a skuteczniej izolującego termicznie Thermano zaledwie 150 mm (dla λ=0,040 W/mK wełna mineralna, λ = 0,023 W/mK płyty PIR Thermano).

normy U w 2021

Jak zabezpieczyć się przed smogiem?

Wg raportu opublikowanego przez inicjatywę obywatelską Polski Alert Smogowy głównym źródłem smogu jest tzw. niska emisja (52%). Daleko dalej, na drugim miejscu, wymieniana jest emisja trujących pyłów przez przemysł (17%). Wbrew pozorom stosunkowo niewielki udział w truciu ma, zajmujący trzecią pozycję, transport drogowy (10%).

Zestawienie obrazuje jak wiele zależy od odpowiedzialności właścicieli domów i mieszkań. Wymiana starych pieców i inwestycja w skuteczną termoizolację to jedne z głównych narzędzi do walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Walka ma jednak sens tylko pod warunkiem zakupu materiałów odpowiedniej klasy. W podjęciu właściwej decyzji zakupowej mogą pomóc oznaczenia i klasyfikacje, np. klasy termoizolacyjności.

Jaka termoizolacja jest najlepsza i ile kosztuje dobre docieplenie?

W zestawieniu zostały ujęte popularne materiały do termoizolacji. Różnią się one przede wszystkim parametrem lambda (λ, współczynnik przewodnictwa ciepła). Im jest niższy, tym lepsze właściwości izolujące materiału. Inwestycja w termoizolację klasy A++, tj. płyty PIR marki Thermano, zwraca się już po 3-4 latach, natomiast poprawę jakości powietrza odczujemy już od razu.

Za instalację termoizolacji na dachu w układzie nakrokwiowym, czyli takim, który eliminuje problem powstawania mostków termicznych, którymi „ucieka” powietrze, zapłacimy od 130 zł za m2. Mowa o montażu w układzie dwuwarstwowym, co dodatkowo zabezpiecza ciągłość izolacji. Tak docieplony dach nie tylko chronię przed zimnem, ale zapewnia komfort termiczny poddasza podczas letnich upałów. Zastosowanie Thermano jest zupełnie wystarczające i nie wymaga zakupu urządzenia do klimatyzacji pomieszczeń.

Zobacz również jak łatwo zamontować płyty PIR: