Skip to main content

Ekspedycja Orzeł Balexmetal - w poszukiwaniu legendarnego okrętu

05 kwietnia 2018

Ekspedycja Orzeł Balexmetal - w poszukiwaniu legendarnego okrętu.

W 2008 roku firma Balex Metal zaangażowała się w poszukiwania mające na celu rozwikłanie jednej z największych zagadek II wojny światowej. Była to Ekspedycja ORZEŁ BALEXMETAL. Miała ona na celu odnalezienie legendarnego okrętu podwodnego ORP Orzeł i ustalenie miejsca spoczynku 63 bohaterskich marynarzy.

ORP Orzeł był najnowocześniejszą jednostką morską przedwojennej Polski, jego budowa została w całości sfinansowana ze składek społecznych. ORP Orzeł znalazł się na ustach całego świata, kiedy po klęsce wrześniowej 1939 roku w brawurowej ucieczce przed niemiecką flotą przedostał się do Anglii, by kontynuować walkę. Okręt został uznany za zaginiony 11 czerwca 1940 roku. We wraku spoczywają ciała 63 polskich marynarzy. Tajemnica i okoliczności tego zdarzenia są do dzisiaj niewyjaśnione, a spekulacje dotyczące domniemanego miejsca i przyczyn tragedii stanowią temat badań wielu historyków.

Ekspedycja ORZEŁ BALEXMETAL wypłynęła z portu w Gdyni 27 lipca 2008 r. Poszukiwania prowadzone były przez Morską Agencję Poszukiwawczą z pokładu statku IMOR. Podczas wyprawy natrafiono na szereg obiektów podwodnych, w tym wrak parowego statku handlowego z czasów II Wojny Światowej oraz wrak metalowego żaglowca.

W ciągu dziesięciu dni badań dna morskiego członkowie MAP i Instytutu Morskiego przeszukali przy pomocy sonarów, sondy i zdalnie sterowanego podwodnego robota, obszar o powierzchni 866 km2.
Dla porównania, powierzchnia Warszawy to 517 km2, a Berlina – największego miasta Niemiec - 890 km2. Po dwóch tygodniach rejsu, kilkudziesięciogodzinnej walce ze sztormem na Morzu Północnym i przepłynięciu blisko 2500 mil morskich - załoga Ekspedycji ORZEŁ BALEXMETAL szczęśliwie wróciła do portu w Gdyni 12 sierpnia 2008 r.

Patronat nad ekspedycją objęli m. in.: Prezydent Gdyni, TVP INFO, Polskie Radio EURO, Dziennik, portal onet.pl, magazyn Focus Historia, a także magazyny Nurkowanie i Nasze Morze. Wsparcia instytucjonalnego udzieliły Instytut Morski oraz Muzeum Marynarki Wojennej.

Wyprawa została sfinansowana w całości ze środków przekazanych przez firmę Balex Metal.

- Rokrocznie wspieramy różnorodne inicjatywy prospołeczne, charytatywne i kulturalne. W tym wypadku zjednoczyło nas nie tylko miejsce działania, ale również wspólnota wartości.

Wspierając ekspedycję w poszukiwaniu ORP Orzeł chcieliśmy pomóc ocalić od zapomnienia historię o bohaterstwie, poświęceniu i patriotyzmie - jedną z najbardziej wzniosłych historii jakie znamy - powiedział Lech Baranowski, założyciel Balex Metal. - Ten cel został osiągnięty, mimo że Orzeł nie został odnaleziony. Ekspedycja przywróciła niezwykłą historię ORP Orzeł i jego załogi pamięci Polaków. Temat poruszył na nowo wiele osób i zwrócił uwagę licznych mediów. To bez wątpienia największy sukces Ekspedycji ORZEŁ BALEXMETAL.

Balex Metal jest jednym z największych producentów płyt warstwowych, termoizolacji z poliuretanu i materiałów budowlanych wykonanych z blachy. Dowiedz się więcej o wartościach Balex Metal tutaj.

Przeczytaj także:

Planet Passionate Communities
Wspólne wyzwanie! Ograniczamy ilość folii do pakowania płyt warstwowych.
Dowiedz się także, jak dbamy o środowisko naturalne