Skip to main content
Co warto wiedzieć o budownictwie ekologicznym i energooszczędnym?

Co warto wiedzieć o budownictwie ekologicznym i energooszczędnym?

14 kwietnia 2020

Postępująca w szybkim tempie degradacja środowiska naturalnego sprawiła, że na przestrzeni lat zaczęto wprowadzać różnego rodzaju przepisy i regulacje mające na celu jego ochronę.

Jednym z obszarów, który ma znaczący wpływ na środowisko naturalne, jest budownictwo. Aby zredukować jego oddziaływanie, pojawił się szereg nowoczesnych rozwiązań, które zaczęto stosować w nowoczesnym budownictwie, a do takiego zalicza się budownictwo ekologiczne i energooszczędne.

Zmieniające się trendy w budownictwie wynikają z kilku kwestii. Pierwszą są coraz bardziej restrykcyjne normy i wymagania, a drugą świadomość ludzi związana z ochroną i dbaniem o środowisko. Ci, którzy noszą się z zamiarem budowy domu, powinni wiedzieć, czym się charakteryzują, jakie są zalety i wady budownictwa ekologicznego i energooszczędnego.

Budownictwo ekologiczne – charakterystyka i najważniejsze informacje

Budownictwo ekologiczne jest również określane jako budownictwo zrównoważone. Wynika to z tego, że jest to działalność charakteryzująca się projektowaniem i wznoszeniem budynków w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju, ze szczególną dbałością o środowisko naturalne. W praktyce budownictwo ekologiczne oznacza wykorzystywanie wszelkiego rodzaju materiałów możliwie najbardziej przyjaznych dla środowiska, redukcji wykorzystywania i poboru energii czy wybieraniu odpowiednich lokalizacji wznoszenia budynków.


W budownictwie ekologicznym stosuje się tylko naturalne materiały unikając wszelkich szkodliwych substancji. Pamiętajmy jednak aby dokładnie sprawdzić pochodzenie drewna, które chcemy wykorzystać do budowy naszego domu. 

Jeśli chodzi o budowę domów jednorodzinnych w ramach budownictwa ekologicznego, warto wiedzieć, czym się one cechują. Tego typu budynki powinny mieć dach o prostej konstrukcji i niewielkim spadzie. Taka konstrukcja zmniejsza utratę ciepła. Wpływ na to mają również odpowiednia izolacja i wykorzystanie nowoczesnych systemów wentylacji. Jeśli chodzi o materiały, z jakich taki dom ma być zbudowany, to nie powinny one zawierać szkodliwych substancji. Istotne jest wykorzystanie jak największej ilości materiałów naturalnych, np. drewna.

Budownictwo energooszczędne – charakterystyka i najważniejsze informacje

Poruszając kwestię izolacji i wykorzystania nowoczesnych systemów wentylacji, płynnie przeszliśmy do tematu budownictwa energooszczędnego. W ten zakres wpisują się bowiem wszystkie technologie zmniejszające energochłonność budynków przy utrzymaniu komfortu cieplnego wnętrza. Już dawno zdano sobie sprawę z tego, że zasoby konwencjonalnych źródeł energii nie są nieskończone. Za przełomowy moment można uznać kryzys paliwowy z początku lat 70., który uświadomił ludziom, że szukanie alternatywy dla konwencjonalnej energetyki jest konieczne.

Aby można było w ogóle mówić o energooszczędnym domu, musi zostać spełnionych kilka warunków. Każdy budynek energooszczędny powinien być dostosowany pod względem:

  • izolacyjności cieplnej przegród budynku,
  • architektury budynku (usytuowanie względem stron świata, geometria budynku, rozmieszczenie pomieszczeń czy zastosowanie przeszkleń),
  • wentylacji budynku,
  • rodzaju systemów grzewczych,
  • rozwiązań konstrukcyjnych przegród budowlanych,
  • systemów zarządzania budynkiem.


Właściwa termoizolacja domu zapewni nam komfort zarówno w zimne jak i w upalne dni. Dodatkowo zredukujemy emisję szkodliwych substancji czy zużycie energii.

Od dobrych kilku lat budownictwo ekologiczne i energooszczędne zdobywa coraz więcej zwolenników. Wymagają tego różnego rodzaju odgórnie narzucane normy (zawarte m.in. w prawie budowlanym), a ponadto zwiększyła się świadomość społeczna w zakresie ochrony środowiska. Do tego należy również dodać fakt, że nowe trendy w budownictwie zakładają wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań, które realnie przekładają się na oszczędności w opłatach za ogrzewanie.


Użycie płyt Thermano daje wiele możliwości aby uzyskać właściwą izolacyjność cieplną dla naszego domu. 

Budownictwo energooszczędne często jest mylone z budownictwem pasywnym. Zasadnicza różnica między nimi jest taka, że budownictwo pasywne zakłada ekstremalnie niskie zapotrzebowanie na energię pierwotną Ep pochodzącą ze źródeł nieodnawialnych (węgiel kamienny, ropa naftowa, gaz etc.) do ogrzewania wnętrza. W przypadku budynków pasywnych do bilansu cieplnego liczy się również ciepło dostarczone przez okna od energii cieplnej światła słonecznego, wydzielanej przez urządzenia elektryczne czy nawet przez samych domowników.