Skip to main content

Jak zamontować termoizolację na dachu płaskim?

13 lutego 2018

Instrukcja montażu termoizolacji Thermano na dachu płaskim.

djembed

Instrukcja montażu Thermano na dachu płaskim.

Najwięcej ciepła wydostaje się z budynków przez słabo zaizolowany termicznie dach. Właściwe docieplenie dachu pozwoli utrzymać w domu odpowiedni komfort termiczny oraz znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Płyty PIR stosuje się wszędzie tam, gdzie potrzebne są materiały o najwyższej klasie termoizolacyjności A++

Ile kosztuje wykonanie docieplenia dachu płaskiego?

Termomodernizacja lub montaż termoizolacji w nowym budynku należy traktować jako inwestycję. W przypadku Thermano, redukcja kosztów związanych z ogrzewaniem domu jest na tyle znaczna, że można założyć iż po około 3-4 sezonach grzewczych inwestycja zwraca się w 100%.

Obecnie grubość termoizolacji Thermano dla dachu płaskiego zgodna z wymogami Ministerstwa Budownictwa to 125 mm (Współczynnik przenikania ciepła U=0,18).
Od roku 2021 r. minimalna grubość wzrośnie do 150 mm (U=0,15).

Orientacyjne ceny brutto docieplenia dachu:

  • płyty Thermano - od 100 zł za m2
  • robocizna* - od 35 zł za m2

*Wykonanie docieplenia dachu płaskiego płytami Thermano PIR jest niezwykle szybkie i proste. Montaż jest na tyle prosty, że można go wykonać nawet majsterkowicz-amator, o ile gotowa jest już warstwa konstrukcyjna, na której będzie montowana izolacja. W przypadku izolacji domów mieszkalnych montaż izolacji może zająć kilkanaście godzin. Należy też pamiętać o zachowaniu środków bezpieczeństwa podczas pracy na wysokości.

Docieplenie dachu płaskiego krok po kroku

1. Montaż płyt Thermano na dachu płaskim rozpoczynamy od położenia blach trapezowych konstrukcyjnych, stanowiących podłoże nośne (lub innego podłoża konstrukcyjnego). Blachy należy układać luźno, bez zbędnego dociskania lub rozciągania. Przy mocowaniu blach trapezowych do konstrukcji należy stosować rozwiązania zaproponowane przez projektanta, wynikające z obliczeń statycznych. Dobór łączników, ich długość, średnica, skok zwoju gwintu lub rodzaj i ilość kołków wstrzeliwanych, powinny odpowiadać wymogom projektowym.

2. Wszelkie otwory technologiczne, które stanowić mają przejście przez cały przekrój dachu, jak kominki wentylacyjne czy piony odwadniające, należy wykonać w blasze trapezowej przed ułożeniem kolejnych warstw. Płyty Thermano mają ciężar objętościowy 30 kg/m3. Transport na dach oraz transport poziomy, nie wymagają użycia ciężkiego sprzętu.

3. Kolejny etap to układanie foli paroizolacyjnej. Należy zwrócić uwagę na kierunek układania kolejnych pasków folii, aby zakłady przebiegały zgodnie z kierunkiem spadku dachu. O właściwą wielkość zakładów folii należy dopytać dostawcę.

Na rozłożonej folii można zacząć układać płyty Thermano, pamiętając o ich szczelnym ułożeniu - dłuższym bokiem prostopadle do fałd blachy trapezowej. Ilość i długość niepodpartych połączeń powinna być jak najmniejsza.

4. Kolejne pasy płyt powinny być układane w układzie mijankowym. Ma to na celu zapewnienie szczelniejszych połączeń między sąsiadującymi elementami. W przypadku klasycznego dachu płaskiego, pokrywanego membraną hydroizolacyjną, do montażu płyt Thermano stosuje się mocowanie mechaniczne, przy użyciu łączników teleskopowych. Zabezpieczają one wkręty przed mostkowaniem cieplnym i pojawianiem się na nich skroplin po wewnętrznej stronie dachu. Właściwą ilością są 2 sztuki wkrętów teleskopowych na każdy metr kwadratowy Thermano, lub 6 sztuk na płytę o wymiarach standardowych, tj. 1200x2400 mm.

Łączniki należy mocować wyłącznie po wewnętrznej stronie płyt Thermano, w odległości około 5 cm od krawędzi płyty. Absolutnie niedopuszczalne jest stosowanie łączników wspólnych, mocujących 2 lub 3 sąsiadujące płyty.

Płyty Thermano można układać jednowarstwowo, chociaż bezpieczniejsze termicznie jest układanie ich w dwóch warstwach nachodzących na siebie w sposób mijankowy - tak, aby łącza sąsiadujących ze sobą rzędów i warstw nie pokrywały się.

Pierwszą warstwę należy mocować również łącznikami teleskopowymi. 1 lub 2 na płytę. Druga warstwa Thermano powinna być montowana tak, jak w przypadku termoizolacji jednowarstwowej, tj. 2 sztuki na każdy metr kwadratowy.

5. Docinanie Thermano nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Wszelkie szczeliny należy wypełniać pianką poliuretanową niskoprężną.

6. Płyty Thermano mogą być pokryte wszelkimi rodzajami hydroizolacji. Montaż membran hydroizolacyjnych dokonywany jest najczęściej przy pomocy takich samych łączników teleskopowych, jak stosowane do montażu płyt Thermano. Liczba łączników na metr bieżący zależna jest od tego, czy jest to środek połaci dachu, czy strefa krawędziowa. Na ogół, jedna krawędź mocowana jest mechanicznie. Następnie przy zachowaniu odpowiedniego zakładu, zgrzewana z kolejnym pasem hydroizolacji.

W szczególnych przypadkach konieczności zgrzania membrany z płytami Thermano należy przystosować jej powierzchnię do takiego połączenia, przy użyciu specjalnych środków klejących.

7. Połączenie płyt Thermano z obróbką blacharską krawędziową wymaga zastosowania podcięcia płyt, dla wyprofilowania odpowiedniego spadku dla wody deszczowej. Wyeliminuje to problem zastoin na dachu.

Należy pamiętać, że obróbki okapowe wymagają wykonania z blachy pokrytej materiałem zgrzewalnym z membraną dachową. Tak zabezpieczone połączenie będzie odporne na działanie wiatru.

Dzięki zamontowaniu termoizolacji Thermano...

  • Będziesz posiadał dach doskonale zabezpieczony termicznie jednym z najlepszych materiałów dostępnych na rynku; dla porównania, Thermano posiada parametr lambda λ (współczynnik przewodnictwa ciepła, im niższy tym lepiej izoluje) na poziomie 0,023 (W/mK) a wysokiej klasy wełna mineralna 0,040 (W/mK). Oznacza to prawie dwukrotnie lepszą izolację.
  • Zabezpieczysz dach na długie lata. Thermano jest niezwykle trwałe, odporne na nacisk, zawilgocenie, a także - nie traci z biegiem lat swoich właściwości termoizolacyjnych.
  • Momentalnie odczujesz mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu, co znacznie przełoży się na oszczędności.

Zobacz także

W razie pytań prosimy o kontakt z doradcami technicznymi Thermano:

+48 801 000 807