Na komfort przebywania w budynku wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest stopień przenikania ciepła, na który wpływa odpowiednio wykonana termoizolacja.

Od 1 stycznia 2021 roku zmieniły się przepisy dotyczące jej parametrów przewodności termicznej. Wymagania te mają na celu podwyższenie standardów dotyczących przenikania ciepła, czyli energochłonności budynków.

Należy tutaj wspomnieć, że zwiększony komfort przebywania w budynku to niejedyny powód, dla którego warto zainwestować w dobrej jakości materiały termoizolacyjne oraz odpowiednie wykonanie izolacji cieplnej. Niski współczynnik przenikania ciepła oznacza bardzo dobrą termoizolację w domu i m.in. brak mostków termicznych, przez które mogłaby uciekać energia cieplna. To pozwala zminimalizować koszty utrzymania domu i poczynić znaczne oszczędności. Zobacz, jakie zmiany zostały wprowadzone w 2021 roku w związku z wytycznymi dotyczącymi termoizolacji budynków.

Przenikanie ciepła – dlaczego odpowiednia termoizolacja budynku jest tak ważna?

Odpowiednio przygotowana termoizolacja budynku jest ważna z wielu względów. Przede wszystkim minimalizuje przenikanie ciepła przez przegrody. To pozwala z kolei na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku. Dzięki temu straty ciepła spowodowane przez przenikanie są znacznie mniejsze, a to przekłada się na optymalizację kosztów eksploatacyjnych.

Dobrze dobrane materiały termoizolacyjne będą także zwiększały izolację akustyczną budynku. Trzeba tutaj szczególny nacisk położyć na właściwe wykonanie izolacji – musi ona być odpowiednio gruba i szczelna. Nie mogą również powstać mostki termiczne, gdyż to przez nie ucieka dużo energii cieplnej. Warto zwrócić uwagę na to, że dobrze izolowany dom jest mniej narażony na rozwój wilgoci lub pleśni w ścianach.

Najważniejsze zmiany wprowadzone w 2021 związane z przenikaniem ciepła

Standardy dla budynków, które powstaną od 2021 roku, określane są jako WT 2021. Wyznaczają one wymagania związane z energooszczędnością budynków. Zmiany, które ostatecznie wprowadzono w tym roku, były podzielone na trzy etapy – dwa wcześniejsze miały miejsce w 2014 i 2017 roku. Takie działanie miało na celu ułatwienie przejścia z budownictwa „zwykłego” na energooszczędne. WT 2021 określają między innymi maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla poszczególnych elementów konstrukcyjnych budynków. W przypadku budynków o temperaturze wewnętrznej powyżej 16°C, czyli również mieszkalnych jest to:

  • Umax=0,20 [W/m2 K] dla ścian zewnętrznych (wcześniejsza wartość to 0,23 [W/m2 K]),
  • Umax=0,15 [W/m2 K] dla dachów (wcześniejsza wartość to 0,18 [W/m2 K]),
  • Umax=0,30 [W/m2 K] dla podłogi na gruncie (wartość bez zmian w porównaniu do WT 2017).

Zmiany dotyczą głównie ścian i dachów, gdyż to właśnie przez nie – a w szczególności przez dach – ucieka dużo ciepła. Takie przepisy wymuszają jednocześnie zmiany w rodzaju stosowanej izolacji termicznej oraz jej grubości. W WT 2021 zawarte zostały również wytyczne dotyczące tej kwestii. I tak, w przypadku stosowania białego styropianu i najlepszych wełen, dla ścian zewnętrznych musi ona mieć minimum 15 cm (wcześniej 14), dla dachów minimum 25 cm (wcześniej 20), dla podłóg na gruncie minimum 10 cm (wartość bez zmian w porównaniu z WT 2017). W przypadku termoizolacji z rdzeniem PIR jest to odpowiednio 11cm, 15cm i 7,5cm.

W jaki sposób zadbać o odpowiedni współczynnik przenikania ciepła w budynkach?

Jak już to zostało wspomniane, w celu zminimalizowania strat ciepła należy odpowiednio wykonać termoizolację. Mimo, że nowe wymogi dotyczą budynków stawianych od 2021 roku, warto pamiętać, że również w istniejących budynkach w czasie prac remontowych lub modernizacyjnych powinno się zadbać o zmianę izolacji termicznej na wydajniejszą. Tutaj ciekawym rozwiązaniem okazują się płyty warstwowe PIR, które same w sobie bardzo dobrze izolują ciepło. Można je wykorzystać do ocieplania różnych przegród – zarówno ścian, jak i dachów, a także wykorzystać je do wznoszenia ścian w oparciu o konstrukcję stalową.

W przypadku poddasza można wykorzystać je do ocieplenia go od strony wewnętrznej. Warto też wspomnieć o możliwości łączenia płyt warstwowych z innymi materiałami, takimi jak m.in. wełna mineralna lub szklana. Musi być jednak zachowana zasada, że materiały o coraz mniejszym oporze dyfuzyjnym powinny być montowane od wewnątrz do zewnątrz. Płyty warstwowe w takim przypadku będą pełniły funkcję paroizolacyjną od strony poddasza pod wełną.

Zastosowanie płyt warstwowych PIR zarówno przy izolacji dachu, jak i ścian ma jeszcze jedną zaletę. Ich właściwości pozwalają na zmniejszenie grubości warstwy izolacyjnej w porównaniu do innych materiałów. To z kolei sprawia, że zyskuje się większą powierzchnię użytkową, np. na poddaszu, które ma zostać zaadaptowane na mieszkanie. W przypadku wykorzystania płyt warstwowych PIR do wznoszenia ścian zewnętrznych już płyty o grubości 11cm spełniają wymagania WT 2021, choć dostępne są także płyty ścienne o grubości 12 i 13cm. Zwiększona grubość izolacji ścian ponad wymagania może w pewien sposób zrekompensować niedostatki innych rozwiązań w budynku np. w zakresie izolacyjności okien, drzwi itp. poprawiając ogólny bilans zapotrzebowania na energię cieplną.

Płyty warstwowe w nowych grubościach zapewniają najlepszy współczynnik przenikania ciepła

Balex Metal wprowadził nowe grubości - 110 mm, 120 mm oraz 130mm -  dla płyt warstwowych ściennych PIR Standard. Jest to odpowiedź na oczekiwania Klientów, którzy chcą uzyskać maksymalny, często ponadstandardowy współczynnik przenikania ciepła. Dodatkowo nowo oferowane grubości płyt nie tylko spełniają wymagania Warunków Technicznych 2021, ale również restrykcyjne uwarunkowania budowlane na rynkach zagranicznych.

Warto również zaznaczyć, że wraz z wprowadzeniem nowych grubości płyt, Balex Metal jako jeden z nielicznych producentów na rynku polskim, spełnia WT 2021 dotyczące izolacyjności ścian (U=0,2 W/m2K) już przy grubości 110 mm. Natomiast płyta o grubości 130 mm spełnia standard A+ efektywności energetycznej.

Nowe płyty dostępne są w dwóch szerokościach: 1000 mm i 1100 mm w pełnym zakresie blach, powłok i profilacji, jak dla dotychczas posiadanych płyt ściennych. Dodatkowym atutem nowych płyt jest fakt, że są one kompatybilne z płytami MW czyli z rdzeniem z wełny mineralnej.

Dowiedz się więcej!